Golfový poradce - FAQ

Vítejte v našem golfovém poradci!

Zde najdete odpovědi na základní otázky týkající se golfu. Díky tomu se dozvíte důležité informace, které budou užitečné pro vaše golfové začátky.

 

Na kterou stranu vlastně budu hrát?

Je to jednoduché. Představte se, že se kloužete po ledě. Noha, kterou budete mi vpředu určí, zda jste pravoruký či levoruký hráč. Praváci mají tedy vetšinou při odpalu levou nohu vepředu a pravou ruku dole, leváci mají většinou pravou nohu vepředu a levou ruku dole.

 

Co znamená handicap?

HCP=handicap. Svůj HCP má každý amatérský golfista. Jde o číslo, které říká kolik ran nad PAR hráč obvykle hraje. Pokud má hřiště například PAR 72, znamená to, že hráč s HCP 0 by měl toto hřiště zahrát za oněch 72 úderů. Podobně, hráč s HCP 36 by měl toto hřiště zahrát za 108 úderů.

Není to ale tak úplně jednoduché. Každé hřiště je jiné a proto do počítání HCP vstupuje další vliv a tím je obtížnost hřiště (viz hrací HCP).

Cílem každého amatérského hráče je, aby svůj HCP snižoval, čehož může dosáhnout většinou na amatérských golfových turnajích. Pokud tedy hráč zahraje nadprůměrný výsledek, pak se mu HCP sníží, naopak po špatné hře může dojít ke zvýšení jeho HCP.

HCP je číslo, obvykle v rozmezí 0-54, přičemž HCP v rozmezí 37-54 se označuje jako tzv. klubový HCP. Hráč může mít ale také HCP záporný, tzn. menší než nula – takový hráč hraje hřiště obvykle pod PAR.

 

Co je to zelená karta?

Zelená karta, nebo jak se také říká Zkouška způsobilosti, je hranicí, přes kterou se začínající golfista musí dostat, aby  získal klubový hendikep 54, začal hrát na hřišti a účastnil se turnajů. Zkoušky na „zelenou kartu“ stojí u profesionála od několik stovek do tisíce korun. 

 

Kde si mohu poprvé vyzkoušet golf?

Vyzkoušet golf si můžete na golfovém hřišti, které má veřejné hřiště nebo driving range. K prvnímu vyzkoušení nemusíte být členem a ani nemusíte mít Zelenou kartu.

 

Jak vybrat vybavení do začátku?

Pro hráče, kteří s golfem teprve chtějí začít, je výběr správných holí a dalšího vybavení poměrně obtížný úkol. Abychom Vám pomohli Vaše rozhodováni usnadnit, připravili jsme pro Vás pár rad.