Jak vybrat golfové vybavení do začátku?

Pro nováčky může být výběr správných holí a dalšího vybavení poměrně složitý úkol. Abychom Vám pomohli celý proces výběru zjednodušit, připravili jsme pro Vás pár rad.

Jak vybrat hole?

Pro hráče, kteří s golfem teprve začínají , jsou vhodné hole s nízkým těžištěm a větší hlavou – tzv cavity back, které mají těžiště rozložené po celé délce hlavy hole a tím usnadňují správné zasažení míčku. Hole zahrají jen, to, co umíte vy. Později, až se z vás stane dobrý hráč, začnete teprve vnímat rozdíl mezi jednotlivými značkami a modely. Ocel nebo grafit? Pokud s golfem začínáte, tak na Vaší volbě tolik nezáleží. Ať už si vyberete ocel nebo grafit, tak to Vaše výsledky příliš neovlivní. Hole s grafitovými shafty vychází cenově o něco dráž, ale u většiny začátečnických setů je cena prakticky shodná. Výhodou grafitu je lehkost a pružnost, díky nímž se lépe provádí odpálení míčku a ten se lépe dostává do vzduchu. 

Co na sebe?

Oblečení pro muže

Mužské oblečení tvoří kalhoty, tričko s límečkem boty, které jsou určené na golf. Díky Tigeru Woodsovi a dalším inovátorům lze dnes nosit i trička se stojáčkem a roláky. I v ostatních oblastech došlo k uvolnění - už se tak striktně nedodržuje dříve přísný zákaz hry v šortkách, takže už jen některé kulby hru v krátkých kalhotách na svém hřišti zakazují. Pokud si nejste jisti, je nejlépe si do daného klubu zavolat a ujistit se předem. Hlavně se nebojte být originální a zajímaví - současná móda přeje odvážným.

Oblečení pro ženy

Muži to mají o něco jednodušší, u nich je golfové oblečení dané. V průběhu golfových dějin prošlo oblečení doporučované pro ženský golf dlouhým vývojem. Začínalo se dlouhými sukněmi ke kotníkům a blůzami upnutými až ke krku. Dnešek je k ženám benevolentnější. Takže si lze vybrat mezi šortkami, krátkou sukní nebo kalhotami. Tričko s límečkem je povinností, stejně jako obuv vhodná pro golf.

Typy golfových holí

Pravidla nám umožňují mít v golfovém bagu 14 holí. Existuje několik typů holí, které se liší délkou a sklonem úderové plochy (loftem). Podíváme se na ty nejdůležitější z nich.

Dřeva

Dřeva jsou nejdelší hole, které se používají na dlouhé rány. Většinou je budete používat pro svůj první odpal z týčka. Dřeva se jim říká podle materiálu, z kterého se dříve používaly. Postupem času dřevo nahradil kov. Tyto hole se vyznačují velkou hlavou a dlouhým shaftem. Dřeva se dělí na drivery (dřevo č.1) a farwayová dřeva (č.3,č.5,č.7 č.9). Platí, že čím větší číslo, tím větší loft a kratší délka hole.

Drivery

golfové hole Driver je dřevo označované č.1. Používá se pro odpálení míčku z týčka, tedy pro první úder. S touto holí se snažíme dosáhnout co nejdelší vzdálenosti, obvykle přes 200 metrů. Amatérským hráčům doporučujeme drivery s loftem mezi 10 až 15 stupni.

Farwayové dřeva

golfová hůlFarwayová dřeva se používají pro odpálení míčku z ferveje, tzn. že je použijete, když Vám bude chybět k jamce cca. 180 metrů.Hlavní rozdíl mezi driverem a farwayovým dřevem je velikost hlavy, délka hole a loft. U fairwayového dřeva č. 3 se loft pohybuje mezi 13-16 stupni, u č.5 mezi 18-22 stupni.

Hybridy

Hybrid, jak už název vypovídá, je hůl, která je něčím mezi dřevem a železem. Golfové hybridy se vyznačují nízkým těžištěm a širokou hlavou. Hybridy můžete použít, pokud jste na ferveji, ale především je oceníte, když ji netrefíte a dostanete se do nelehké situace. Občas se můžete setkat s názvem jako záchranné hole (Rescue clubs).

Železa

oblečení pro golfPo železech sáhnete tehdy, pokud se budete nacházet zhruba 170 metrů od greenu. Čím více se blížíte ke greenu, tím použijete železo s vyšším číslem. U těchto holí najdeme čísla 3-9 a Pitching wedge a Sand wedge. Standartní set holí pro začátečníky obsahuje železa 5,6,7,8,9,PW,SW popř. 6,7,8,9,PW,SW. Při golfových začátcích nejvíce využijete železa č. 6,7 a PW. Železa se vyrábí z nerezové oceli. Shafty želez mohou být buď z oceli, nebo grafitu.

Putter

putterS putterem se budete setkávat poměrně často. Především tehdy, pokud budete na greenu a míček budete chtít doklepnout do jamky. I puttery se liší tvarem hlavy, délkou shaftu a zahnutím shaftu. Existuje několik typů putteru, které se liší tvarem hlavy. Blade ( nebo-li kladívko) má velmi malé místo pro ideální zasažení, ale snáž můžete kontrolovat sílu úderu. Mallet, který je oblíbený především u začátečníků, má schopnost odpustit nepřesné zasažení.

Složení golfové hole

výběr golfové hole